Παρουσίαση των ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus+ του 1ου ΕΠΑΛ Πειραιά

Το 1ο ΕΠΑΛ Πειραιά παρουσίασε στις 24 Μαΐου 2019 σε ειδική εκδήλωση στους μαθητές και καθηγητές του σχολείου, αλλά και των συστεγαζόμενων σχολικών μονάδων την πλούσια δράση του στα πλαίσια των ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus+ που υλοποιεί ή συμμετέχει κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά. Πιο συγκεκριμένα παρουσιάστηκε το πρόγραμμα ΚΑ1 με τίτλο “Εκπαίδευση σε εφαρμογές ρομποτικών συστημάτων εγκιβωτισμού και παλετοποίησης σε βιομηχανίες τροφίμων”. Στο πρόγραμμα αυτό συμμετείχαν 28 μαθητές και 4 καθηγητές του σχολείου μας.

Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν 2 ροές μαθητείας στην Ολλανδία και στην Γερμανία.

Το πρόγραμμα ήταν ιδιαίτερα επωφελές για τους συμμετέχοντες μαθητές, οι οποίοι εξασκήθηκαν σε επαγγελματικές μονάδες και ήρθαν σε επαφή με φορείς της ειδικότητάς τους στον ευρωπαϊκό χώρο.